Kışın Hastalıklardan Kurtulmanın 8 Yolu 1

Kışın Hastalıklardan Kurtulmanın 8 Yolu

27 Aralık 2017 0 675

1. Ellerinizi sık sık yıkayın. Hastalıkların en sık bulaşma yolu ellerimizdir. Mümkün olduğu kadar ellerinizi burnunuza, ağzınıza ve gözlerinize temas ettirmekten kaçının.

2. Bol su için. Vücudunuzun %60’ı sudan oluşur ve bağışıklık sisteminizin doğru çalışabilmesi için susuz kalmamanız gereklidir.

3. Aşılar. Özellikle Ekim-Kasım aylarında riskli grupta iseniz grip aşısı olmayı ihmal etmeyin.

4. Uyku. Bağışıklık sisteminin ayakta kalması için düzenli uyku şarttır. Yaşınıza göre ihtiyacınız olduğu kadar uyuyun. Ne daha fazla ne daha az.

5. Stres. Pek çok hastalıkta sorumlu tutulan stresin, kış hastalıklarından da sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. Hayatınızdan çıkarmayı veya en azından kontrol etmeyi denemelisiniz.

6. Egzersiz. Düzenli egzersiz sizi hastalıklardan korur. Çok soğuk havalarda dışarıda egzersiz yapmak yerine, iç ortamda olun. Özellikle kronik hastalıkları olanların buna dikkat etmesi gerekir.

7. Sağlıklı beslenin. Özellikle bizi hastalıklardan koruyan vitaminleri yeteri kadar aldığımızdan emin olmamız gerekli. Alışveriş sepetinizi doğal ve renkli tutmaya özen gösterin.

8. Tedavi olun. Özellikle kronik akciğer hastalığı gibi hastalıklarınız varsa doktorunuzla görüşün. Bu riskli dönemde ek önerilerini alın ve tedavinizi gözden geçirin.

Murat Aksoy

Profesör Doktor Murat Aksoy

BENZER İÇERİKLER

SAĞLIK

SPOR

BESLENME

EN ÇOK OKUNANLAR
E-BÜLTEN

E-bültenimize üye olun, size sağlıklı yaşam önerileri gönderelim.

Message