yüzmenin faydaları-4

Yüzmenin Vücuda Faydaları

18 Eylül 2017 2 1488

Herhangi bir egzersiz türü, hiçbir şey yapmamaktan elbette ki daha iyidir. Ancak günde 30 dakikalık yüzmenin sağlık için en iyilerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Hem zihinsel fonksiyonların gelişmesi için hem de bedenin şekillenmesi ve sıkılaşmasında yüzmenin büyük bir katkısı vardır. Ayrıca insanın kendini iyi hissetmesini sağlar.

Aşağıdaki bilgiler sadece öneri amaçlıdır, doktorunuzun kontrolü ve bilgileri dahilinde sağlığınıza destek olması açısından uygulayabilirsiniz.

Gelin 7 adımda yüzmenin olumlu etkilerine beraber bakalım:

1- Düzenli olarak yapılan yüzme egzersizleri, kasların güçlenmesini ve vücut koordinasyonunun gelişmesini destekler.

2- Dolaşım ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu için kalp sağlığı ve metabolizma faaliyetleri açısından önemli etkileri vardır.

3- Ruhsal açıdan rahatlamaya yardımcı olur, stres ve gerginliğin azalmasına katkıda bulunur.

4- Yüzme sporunda eklemler ve bağlar, diğer sporlara göre daha az zorlanır. Bu nedenle sakatlanma ve yaralanma riski azalır.

5- Yaşınız ve kilonuz ne olursa olsun herkes günlük hayatında yüzebilir ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için uygulayabilir.

6- Özellikle hamile kadınların uygulayabileceği ve sağlıklı bebek gelişimine destek olabilecek tehlikesi düşük bir spordur.

7- Her şeyin ötesinde, her yaş için uygun olup boş zamanı değerlendirip kendinize çıkaracağınız eğlence ve sosyal bir ortam yaratabilir.

Onur Özbek

Spor Eğitmeni Onur Özbek

BENZER İÇERİKLER

SAĞLIK

SPOR

BESLENME

EN ÇOK OKUNANLAR
E-BÜLTEN

E-bültenimize üye olun, size sağlıklı yaşam önerileri gönderelim.

Message